O NÁS
Co je to WEBLÍČKO?
Weblíčko je taková malá továrna na výrobu krásných uměleckých videí v českém znakovém jazyce. Jedná se o vzdělávací internetovou stránku, jedinou svého druhu v ČR, která je určená nejen pro neslyšící děti a mládež komunikující českým znakovým jazykem. Jedná se o dlouhodobý projekt, který spadá pod Českomoravskou unii neslyšících z.s..
Vytváříme kreativní videa, abychom v divácích rozvíjeli znakovou zásobu, probudili v nich lásku k uměleckému projevu a popustili uzdu jejich fantazie. Naše videa s uměleckým projevem v českém znakovém jazyce mohou být nepostradatelným spojovníkem mezi světem slyšících a neslyšících. Kromě tvorby videí se věnujeme pořádání akcí a uměleckých workshopů pro děti a mládež. Organizujeme také přednášky pro veřejnost.
Jaká videa zde najdete?
Ve Weblíčku najdete videa s uměleckým projevem v českém znakovém jazyce. Videa jsou rozdělená do pěti kategorií v těchto uměleckých žánrech - Pohádka, Storytelling, VV (Visual Vernacular), Bajky a Básničky.
Najdete u nás jak autorská vyprávění, kdy si příběhy sami vymýšlíme, tak překlady podle literární předlohy. Spolupracujeme také s nakladatelstvími, která nám poskytují podklady k dětským knihám.
Většina videí je opatřena českými titulky, aby byla přístupná pro co nejvíce diváků. Do budoucna plánujeme do několika videí dabing.
Proč videa vytváříme?
V dnešní době existuje mnoho pohádek, dají se sledovat v televizi, poslouchat, nebo si je děti mohou přečíst. Neslyšící děti nemají plnohodnotný přístup k pohádkám a příběhům ve svém mateřském jazyce, tedy v českém znakovém jazyce. Tlumočených pohádek a příběhů pro neslyšící děti je opravdu málo - a proto vzniklo Weblíčko.
Co je to český znakový jazyk?
Český znakový jazyk má vizuálně motorickou povahu. Jedná se o jazyk, který je vyjádřen nejen pomocí pohybů rukou, ale i mimikou a pohybem horní části těla. Má svou vlastní gramatiku a znakovou zásobu. Prostřednictvím českého znakového jazyka dokážeme vyjádřit vše tak, jako v každém jiném jazyce.
Mnoho lidí se mylně domnívá, že český znakový jazyk je mezinárodní. Není - stejně jako má každý stát svůj mluvený jazyk, má i vlastní znakový jazyk. Existuje ale mezinárodní znakový systém - ten, kdo ho ovládá, se dorozumí s neslyšícími z celého světa. Mezinárodní znakový systém ale není přirozený jazyk, jedná se o uměle vytvořený soubor znaků.
Znakový jazyk nebo znaková řeč? Označení znaková řeč je zavádějící a v dnešní době není považováno za správné. Nejedná se o synonymum pro znakový jazyk jakožto plnohodnotný přirozený jazyk - mateřský jazyk neslyšících. Přestože veřejnost zastaralý pojem znaková řeč často používá, správná varianta je znakový jazyk.
Pro koho jsou naše videa? Pro všechny!
Naše videa jsou primárně pro neslyšící děti a mládež. A nejen pro ně, ale i pro všechny neslyšící bez ohledu na věk. Videa jsou samozřejmě přístupná také ostatním dětem a rodičům, kteří mají český znakový jazyk rádi nebo ho moc neovládají a chtěli by ho více poznat.
Weblíčko lze také využívat jako výukovou pomůcku ve školách pro neslyšící nebo při výuce českého znakového jazyka pro veřejnost, ale i pro jeho výzkum. Využívají ho i tlumočníci českého znakového jazyka nebo různé organizace, které pořádají kurzy českého znakového jazyka. Naše videa inspirují i další osoby. Zkrátka a dobře, Weblíčko je pro všechny. Kromě toho představuje archiv našich uměleckých videí významnou součást kultury českých Neslyšících.
Náš tým
Weblíčko má svůj ateliér na Praze 1 v Havlíčkově ulici. Náš tým momentálně sestává ze sedmi osob, z nichž je šest neslyšících a jedna slyšící. Aby vzniklo jedno umělecké video, je potřeba obsadit všechny tyto pozice, a protože jsme poměrně malý tým, někteří z nás zastávají rovnou více pozic najednou.
KOORDINÁTOR, VYPRAVĚČ, KAMERAMAN, STŘIHAČ, GRAFIK, SUPERVIZOR, COPYWRITER, PŘEKLADATEL, KOREKTOR, WEBMASTER.
Více o našem týmu - klikněte ZDE.